34th Annual REVIEW Music Awards Nominees • 2020 Final Voting Now Completed

Thank you for nominating and voting in the 34th Annual REVIEW Music Awards! We had an unprecedented number of 10,901 votes cast and 1,482 nominees.

Posted In: Arts & Entertainment, ,   By: Robert E Martin

23rd February, 2020     0

Thank you for nominating and voting in the 34th Annual REVIEW Music Awards!  We had an unprecedented number of 10,901 votes cast and 1,482 nominees. 

The winner in each division has been selected and will be announced at our 34th Annual REVIEW Music Awards Ceremony & Celebration that will be happening this year on Sunday, May 17th at Lumber Barons in the Genevieve Ballroom.  Watch for more details soon to be announced!

If you were nominated please email your physical mailing address to robert.review@gmail.com so your invitations can be sent!  We will be sending invitations out within the next month. 

Miscellaneous

Best Americana Duo
Nominees : 11

Travis Paton & Barry Clevenger
The Rupple Brothers
Songbirds Kris Pride and Bianca Henika
Todd Michael and Rob Dutcher
Jeff Yantz & James Nelson

Best Band Website
Nominees : 15

www.rebelline.net
www.toddmichaelband.com
www.HereAfterSix.com
www.scottbakermusic.com
www.therupplebrothers.com

Best Recording Studio
Nominees : 15

Reed Recording Company
Flatlander Recording Studio
Maddog Entertainment, LLC.
DJ Redburn Studios
Fire Hyena Studio

Best Videographer
Nominees : 16

Kari Pride-Helm
Lisa Goulet
Andrew Kitzman
Steven Axtell
Lucas Christenson

Best Music Video
Nominees : 17

Flip Flops Campfire Edition - Rebel Line
Amnesia - Todd Michael Band
Summer Is Better - Andy and Amelia Reed
Hallelujah (Pride-Helm Productions
REDBURN- They Come

Best Metal Band
Nominees : 18

A Silver Lining
The Shadow People
Burnaround
REDBURN
Here After Six

Best Radio Station
Nominees : 18

Z93
94.5 The Moose
CMU 90.1
WXTF-LP 97.9 FM 979harrisville.org (Easy Lee)
104.5

Best Concert/Album or Project
Nominees : 18

Parkaplaooza - Freeland
The Rupple Brothers - album
Blues On The Beach
Excellency Music Festival
The Fireside Wake

Best Sound Technician
Nominees : 19

Carey Limberg
Robyn Bailey-Grimsley
John Lacrosse
Charles Williams - Shapeshifter Stage and Studio Productions
Gordon from Soundesigns

Best CD Release
Nominees : 20

Grab Em By The Hat - Rebel Line
ADABOY!
Here After Six - Alchemy in Motion
The Fireside - Andy Dalton
REDBURN - Through the Flesh

Best Music Festival
Nominees : 20

Bay City Country Music Festival
Parkaplooza
Sunshine Daydreamer's Music & Arts Campout
SoS Fest
Excellency Music Festival

Best Live Event of the Year
Nominees : 21

Band Roulette
Amnesia Release Party - Todd Michael Band
Excellency Music Festival
Grab’Em By The Hat Rebel Line Cd release party
SOS Fest

Best Waitress
Nominees : 22
Emily Werth
Kristen Avram
Angela Box
Kimberly Roberts
Sarah Lucas

Best Multi-Instrumentalist
Nominees : 23

Carrie Westbay
Joe Balbaugh
Loren Kranz
Bianca Henika
Andy Dalton

Best Alternative Band
Nominees : 23

Winter Haven Motel
Marsupial Creampie
Hedge Row
Konebra Kai
Barbarossa Brothers

Best Bartender
Nominees : 24

Jeremy JP Pomeroy
Paula O'Loughlin
James Marcet (Bemo's)
Gordy at Sand bar
Sarah Lucas

Best Duo
Nominees : 26

Travis Paten and Barry Clevenger
Todd Michael and Rob Dutcher
Rupple Brothers
Melissa May & Brian Coonan
Songbirds

Most Innovative Artist
Nominees : 27

Andy Dalton
Noah Shankool
Kris Pride
Chris Redburn
Mike Spitz
Joe Gibson

Best Variety Band
Nominees : 28

The Sinclairs Band
Barbarossa Brothers
KoneBra Kai
The Rupple Brothers and Co.
Catfood Sandwich

Best Solo Artist
Nominees : 32

Carrie Westbay
Randy Badour
Kalysta Sylvester
Amy Petty
Scott Baker
Donald Benjamin

Best New Artist of the Year
Nominees : 35

Winter Haven Motel
Todd Michael
Kalysta Sylvester
Randy and The Redwoods
Shadow People


Best Original Band
Nominees : 42

Rebel Line
Todd Michael Band
Winter Haven Motel
Carrie & the Wayward Sons
Barbarossa Brothers

Rock

Best Rock Video
Nominees : 12

REDBURN - They Come
Forever is Fine - The 25th Hour
Here After Six - Hoodie
The Mongrels - Tyrant
A Silver Lining- Wasted

Favorite Rock Club
Nominees : 16

Bemo’s
The Hamilton St Pub
White's Bar
Scotty’s Sandbar
The Willew Lounge

Rock Female Vocalist
Nominees : 19

Carrie Westbay
Nikki Lynn
Jacqui Hoyle
Amy Petty
Shannon Schnettler

Rock Keyboardist
Nominees : 25

Dave Banks
Loren Kranz
Stephanie Noel
Dion Mason
Matt Nagy

Best Rock Songwriter
Nominees : 28

Carrie Westbay
Scott Baker
Piper LD
Mick Furlo
Andy Jeglic

Rock Male Vocalist
Nominees : 38

Dennis Koepke
Thomas Prosser
Andy Hahn
Adolph Borrego
Mick Furlo


Rock Bassist
Nominees : 41

Tim Goff
Bruce Lafrance
Piper LD
Joe Balbaugh
Robyn Grimsley
Derek Fisher
Glen Chipman

Best Rock Band
Nominees : 46

Winter Haven Motel
Audrey Burne
The Shadow People
Carrie and the Wayward Sons
Konebra Kai

Rock Guitarist
Nominees : 46

Jonathan Asel
Rayce Ribble
Matt Hyatt
Mark Genigeski (Shadow People)
Doug Grew
Joe Gibson

Rock Drummer
Nominees : 51

Spencer Smiegel
Juancarlos De La Sotta
Jeff Terrian (Shadow People)
Kal Wesler
Pat Cherry
Garrett Hayward

Rap/Hip Hop

Best Producer
Nominees : 15

IB (Ian Bailey)
Ken Shelton
Firecannon Beatz
Don Quilly
Da Yungan Reece

Best DJ
Nominees : 15

Redburn
Mary Jane Thomas (aka: MaryOke)
DJ IMMORTAL
Khard
DJ Goob (Keef Courage)

Best Promoter
Nominees : 18

Chris Redburn
Troy Weiler
Ken Shelton
Melon Maid
Michael Gonzalez

Best Rap/Hip Hop Video
Nominees : 20

M-20 "Summer Daze"
McNast - #RADRAPS
REDBURN - They Come
Sire - King James
Don Quilly

Best Rap/Hip Hop Songwriter
Nominees : 22

M-20
Mike Spitz
McNast
Kyng Laine
Redburn

Rap/Hip Hop Artist of the Year
Nominees : 25

M-20
Mike Spitz
Kyng Laine
Sire
Mcnast
Don Quilly

Best Performer
Nominees : 28

M-20
McNast
Kyng Laine
Sire
Mike Spitz

Country

Favorite Country Club
Nominees : 9

Willew Lounge
The Stables
Tipsy Cowboy
Whites Bar
Pierce Road Bar

Best Country Video
Nominees : 9

Rebel Line - Flip Flops Campfire Edition
Amnesia - Official Music Video - Todd Michael Band
You Are My Sunshine (Pride-Helm Productions)
Whiskey Fixx
KIN FAUX

Country Female Vocalist
Nominees : 12

Mandi Layne
Michele Spitz
Melissa Lee
Laurie Middlebrook
Dani Vitany

Country Songwriter
Nominees : 20

Todd Michael
Barry Clevenger
Donald Benjamin
Mandi Layne & Greg Kevorkian
Randy Badour

Best Country Musician (Instrumentalist)
Nominees : 20

Barry Clevenger
Rob Dutcher
Rico Gonzalez
Kevin Rousse
Scott Baker
Tyler Hughey

Best Country Band
Nominees : 21

Rebel Line
Todd Michael Band
Mandi Layne & The Lost Highway
Michele Spitz & The Straight Eights
Gibson-Seal & The Heart and Soul Band

Country Male Vocalist
Nominees : 24

Travis Paten
Todd Michael
Steve Armstrong
Donald Benjamin
Rico Gonzalez

Jazz

Best Male Jazz Vocalist
Nominees : 2

Mike Brush
Matt de Heus

Best Small Combo
Nominees : 3

The Straight 8's
Brush, Balbaugh, Dolson
Monique Ella Rose Band

Favorite Jazz Club
Nominees : 4

White’s Bar
The Bancroft
Bemos
Saints and Sinners Lounge

Female Jazz Vocalist
Nominees : 6

Monique Ella Rose
Julie Mulady
Kalysta Sylvester
Kristine Goodwin
Hillary Huebler

Jazz Songwriter
Nominees : 6

Mike Brush
Allison Scott (Straight 8's)
Bianca Henika
Bob Hausler
Monique Ella Rose


Best Big Band
Nominees : 7

Robert Lee Revue
Baytown Big Band
Soul Xpress
23 North
The Saving Grace Band

Best Jazz Musician (Keyboards, Bass, Percussion, Horns, Guitarist)
Nominees : 10

Scott Vandell
Jacob Wisenbach
Bobby Balderrama
Darin Scott
Bob Hausler

Blues

Best Blues Video
Nominees : 2

Feel Like Rain - Bob Hausler
Greenhouse Gases by Climate Stick Band

Favorite Blues Club
Nominees : 4

Scotty’s Sandbar
Bemo's
White's Bar
The Prime Event Center

Best Funk Band
Nominees : 6

Soul X-Press
The Straight 8's
Marsupial Creampie
23 North
Limelight

Male Blues Vocalist
Nominees : 10

Rhett Yocom
Drew Pentkowski
Dan Thorp
Lavell Jackson
Bob Wall

Best Blues Band
Nominees : 11

Rhett Yocom Blues Band
Blues Mobile
23 North
Hedge Row
The Blue OG's

Blues Songwriter
Nominees : 11

Rhett Yocom
Matt Besey
Rick Gellise
Andrew Prime
Andy Dalton
Bob Hausler

Female Blues Vocalist
Nominees : 12

Amy Petty
Thornetta Davis
Monique Ella Rose
Kris Pride
Lady Love

Blues Instrumentalist
Nominees : 13

Rhett Yocom
Scott Vandell
Rosco Selly
Darin Scott
Jarin Jock

Comments

Please login to comment

LOGIN

Events

Current Issue

Login

Don't have an account?

CREATE AN ACCOUNT